5 دی 1390

پاسخ به سوالاتی اساسی در رابطه با مطالعه برای آزمون ها

مولف: سمانه بدلی   /  دسته: خبرهای مدرسه   /  رتبه دهید:

پاسخ به سوالاتی اساسی در رابطه با مطالعه برای آزمون ها

 

----------------------------------------------------------------------

 

۱ آیا اختلاف و تفاوت افراد در قدرت یادگیری از هوش متفاوت آنها ناشی می شود؟

 

جواب خیر. ریشه این اختلاف در یادگیری، مطلقاً هوش ذاتی و یا میزان انگیزه آنها نیست. انگیزه افراد، نسبتاً یكسان است. تفاوت، در توانایی تمركز داشتن و جذب كردن است .

 

۲ آیا تمركز می تواند خود به خود ایجاد شود؟

 

جواب بله. بعضی از عوامل هستند كه باعث می شوند تمركز حواس بدون تلاش ما به وجود بیاید. مثلاً علاقه فراوان به یك موضوع باعث می شود كه ما بدون صرف انرژی، بر آن متمركز شویم. همین طور مشكلی كه بار هیجانی دارد و از نظر روحی برای ما مهم است، تمركز ایجاد می كند .

 

۳ آیا تمركز داشتن یعنی بر افكار مزاحم تسلط داشتن؟

 

جواب خیر. اگر شما چنین تعریفی از تمركز حواس در ذهن خود داشته باشید محكوم به شكست هستید. شما هر چقدر هم كه در ایجاد تمركز حواس در خود ماهر شوید، هرگز قادر نیستید عوامل حواس پرتی و افكار مزاحم را كاملاً حذف كنید. تمركز حواس یعنی كاهش عوامل حواس پرتی .

 

۴ اگر به شما بگویند از كل تمرینات افزایش تمركز، كدام عوامل را در ایجاد تمركز مؤثرتر می دانید، شما چه می گویید؟

 

جواب علاقه، علاقه، علاقه .

 

۵ مهمترین راه و شیوه ایجاد علاقه كدام است؟

 

جواب افزایش دامنه اطلاعات از یك موضوع به آرامی. كسب اطلاعاتی ساده و مختصر درباره موضوع .

 

۶ آیا سلامت جسمی در توانایی تمركز مؤثر است؟

 

جواب البته. احساس سلامت و توانایی، نیروی حیاتی فراوانی را در شما ایجاد می كند و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد در حالی كه احساس بیماری و ناخوشی و كسالت باعث می شود كه شما افسرده شوید و اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. از آن جا كه اعتماد به نفس و احساس توانمندی در هر موقعیتی نقش پایه ای دارد، در زمینه تمركز حواس هم همین طور است. هرچه بیشتر احساس سلامت و توانایی كنید تمركز حواس بهتری هم می توانید داشته باشید .

 

۷ آیا یك موضوع درسی می تواند عامل حواس پرتی برای موضوع دیگر شود؟

 

جواب بله. هر چیزی كه بتواند توجه شما را از موضوع مورد نظرتان منحرف كند، عامل حواس پرتی است. مثلاً وقتی كه شما مشغول مطالعه فیزیك هستید، توجه به درس شیمی حواس پرتی است. برای همین هم ما توصیه می كنیم وقتی كه در حال مطالعه یك درس خاص هستید، كتابها و موضوعات درسی دیگر جلوی چشم شما نباشند تا شما را به یاد موضوعات دیگر بیندازند .

 

۸ شنیدم نویسنده ای می گفت هر وقت روی صندلی مخصوصش می نشیند تمركزش برای نوشتن بیشتر می شود. آیا حقیقت دارد؟

 

جواب كاملاً. این موضوع، همان شرطی شدن است. هر كسی می تواند خودش را به محیط یا زمانی خاص عادت دهد و شرطی كند. عادتهای متركز هر شخص هم متفاوت است. صندلی، یكی از عادتهای تمركز است. البته باید دقت كنیم كه صندلی مطالعه ما خیلی راحت نباشد . صندلیهای بسیار راحت باعث لمیدن، چرت زدن و احساس خواب آلودگی می شوند كه با تمركز حواس مغایرت كامل دارد .

 

۹ برای آن كه قدرت تمركزم در طول برنامه درسی روزانه كاهش نیابد چه كار كنم؟

 

جواب در شروع برنامه هر روز، ابتدا كتابهای ساده تر، راحتتر، مطلوبتر و خوشایندتر را بگنجانید. در فاصله بین مطالعه دو موضوع متفاوت، به تمرینات آرامش و ریلكس بپردازید. از هوای آزاد استفاده كنید. نفس عمیق بكشید و استراحت كنید .

 

۱۰ نقش اعتماد به نفس در تمركز حواس چیست؟

 

جواب اعتماد به نفس، مهمترین عامل روان شناختی مؤثر در تمركز حواس است. احساس بی كفایتی همان چیزی است كه از فایق شدن شما بر سستی ممانعت می كند. كاملاً ضروری است كه احساس مخالف آن یعنی ارزش خود را بالا ببرید. خود پنداری مثبت، مهمترین كمكی است كه شما می توانید برای تمركز و یادگیری به خود بكنید. موفقیت در كارهای كوچك و یادآوری آنها از گذشته، دو عامل مؤثر در پرورش اعتماد به نفس هستند و پس از آن تصویر ذهنی مثبت و كوچك نشمردن موفقیتهای خود .

 

۱۱ نقش ضمیر ناخودآگاه در پرورش تمركز حواس چیست؟

 

جواب ضمیر ناخودآگاه مهمترین ابزار هر كسی برای دستیابی به هر موفقیتی است، از جمله پرورش تمركز حواس. برای ضمیر ناخودآگاه صرفاً باید هدف روشن و مشخصی را قرار داد و نگران هیچ چیز نبود. راه دستیابی، خود به خود نمایان می شود. شما هدفتان تمركز حواس بوده و این كتاب اكنون جذب شما شده است. این كار ضمیر ناخودآگاه شماست . همچنین اگر در طول تمرینات، خود را شخصی قوی و متمركز ببینید. دارای همان تمركز قوی كه مشتاق آن هستید می شوید. هر موفقیت كوچك شما در ناخودآگاه شما ثبت می شود و الگوی شما در آینده می شود .

 

۱۲ شما گفتید برای پرورش اعتماد به نفس به خود تلقین كنیم . لطفاً بیشتر توضیح دهید .

 

جواب تلقین به نفس وقتی مؤثر است كه شما اصول آن را رعایت كنید: اول آن كه به آنچه می گویید فكر و توجه كنید. مثلاً وقتی می گویید: تمركز حواس من عالی است، خود را این چنین تصور كنید و به آن بیندیشید. دوم آنكه: آن را فراوان تكرار كنید، خصوصاً شبها قبل از خواب. سوم آن كه به موضوع كاملاً معتقد باشید. تردید نداشته باشید و با ایمان آن را انجام دهید. چهارم این كه با احساس و شور و اشتیاق فراوان عبارات تأكیدی و جملات تلقینی را بگویید نه از سر اجبار و وظیفه. بیشتر كسانی كه تلقین به نفس را انجام می دهند و خصوصاً تجسم عینی موضوع را در پیش می گیرند، طی ۲ الی ۴ هفته نتیجه مثبت می گیرند .

 

 

تعداد مشاهده (1522)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "پاسخ به سوالاتی اساسی در رابطه با مطالعه برای آزمون ها"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید